Jaki rodzaj ogrzewania wybrać?

Posiadanie własnego domu, związane jest z koniecznością podejmowania nierzadko trudnych decyzji. Jedną spośród nich będzie dobranie właściwej metody ogrzewania pomieszczeń. Jaki rodzaj ogrzewania najlepiej wybrać? Każde z rozwiązań ma pewne zalety oraz wady, niemniej jednak najważniejsze są zawsze późniejsze koszty eksploatacji. W poniższym artykule, postaramy się omówić kilka z możliwych typów ogrzewania.

Ogrzewanie olejowe

Ogrzewanie olejem opałowym, zyskało sporą popularność za sprawą niskich cen tegoż surowca w latach wcześniejszych. Pod względem właściwości użytkowych, porównuje się go nierzadko do gazu. Lekki olej, na bazie którego powstają grzewcze systemy do domów, musi być we właściwy sposób przechowywany – niezbędne będą specjalistyczne zbiorniki do magazynowania oleju, zaś procesowi spalania takiego materiału towarzyszy zawsze emisja azotu, siarki czy tlenków węgla, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie komina z kwasoodpornej stali. 

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie ekologiczne, uważa się za jedno spośród najbardziej ekologicznych, a zarazem konwencjonalnych źródeł energii. Ma także swoje zalety w tym, iż jest ono niezbyt wymagające w zakresie obsługi. Zależnie od tego czy będziemy mieć dostęp do sieciowego gazu czy też znajdujemy się poza systemem dystrybuowania tak zwanego błękitnego paliwa, możemy korzystać z sieciowego przyłącza albo zostać zmuszeni do dzierżawy czy kupna zbiornika na działkę.

Ogrzewanie energią elektryczną

Energia elektryczna uważana jest za najdroższą spośród metod ogrzewania budynków, niemniej jednak jest zdecydowanie bezkonkurencyjna z uwagi na komfort oraz wygodę. Ogrzewanie elektryczne, nie będzie wymagało posiadania specjalnego pomieszczenia, jak chociażby kotłownia, nie ma także konieczności zakupu oraz montażu grzewczych urządzeń. Ten niezbyt problematyczny układ występuje ostatnimi czasy coraz częściej w połączeniu z alternatywnymi źródłami energii albo ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie z zastosowaniem kotła elektrycznego, stanowi bardzo dobre rozwiązanie w przypadku energooszczędnego budownictwa. Dlaczego warto będzie wykorzystać do ogrzewania kocioł elektryczny? Powodów może być co najmniej kilka – bezpieczeństwo, komfort obsługi, łatwość zamontowania, czy też niskie koszty inwestycji.

Systemy grzewcze opierające się na elektrycznej energii, mogą być realizowane przy pomocy elektrycznych mat grzewczych, których używa się w zestawieniu z konwektorowymi grzejnikami albo ogrzewaniem płaszczyznowym.

Podobne wpisy