Jaki jest koszt projektu domu?

Rodzaje projektu domu 

Osoba planująca budowę domu może wybrać jedną spośród dwóch podstawowych opcji:

– projekt domu z katalogu lub
– projekt domu indywidualnego.

Wybór poszczególnej formy jest często podyktowany ceną. Inną kwestią jest pomysł posiadacza domu. Pomimo że oferta katalogowa jest naprawdę bogata, a potencjalny klient może wybierać spośród szeregu propozycji, może zdarzyć się, że żaden z dostępnych projektów nie spełnia jego osobistych wymagań. Projekt katalogowy może spełniać wymogi estetyczne, lecz wymagań wprowadzenia licznych poprawek. Takie rozwiązanie ze względu na wzrost kosztów można zastąpić w pełni zindywidualizowanym projektem, który będzie całkowicie dostosowany do osobistych preferencji. Projekty gotowe to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają ściśle sprecyzowanej wizji tego, w jaki sposób będzie wyglądał dom. Ich zaletą jest również stosunkowo szybki czas realizacji. Z kolei gotowy projekt to możliwość pełnej kontroli oraz dostosowania go nawet do najbardziej nietypowych warunków.

Koszty projektu domu z katalogu 

Jedną z podstawowych zalet i przyczyn wybierania projektów domu z katalogu jest atrakcyjna cena. Kupujący, wybierając określony projekt, musi liczyć się z kosztami rzędu 2500 – 4000 złotych. Oferta poszczególnych biur składa się z wielu propozycji. Można wybierać spośród m.in. domów z poddaszem, garażem, domów nowoczesnych, dla pokoleń, czy tych niewielkich parterowych. Ze względu na obszerność możliwości warto skontaktować się z danym biurem projektowym i przedstawić swoje oczekiwania. Dzięki temu klient uniknie wielogodzinnego przeszukiwania ofert i otrzyma propozycje odzwierciedlające oczekiwania. Kolejnym wydatkiem będzie koszt adaptacji projektu do danej działki. Zazwyczaj jest to kwota wynosząca 1500-2000 złotych. Należy również pamiętać o koszcie związanym z wprowadzeniem zmian. Niewielkie modyfikacje mogą być darmowe, lecz poważne zmiany w konstrukcji mogą okazać się niezwykle kosztownym rozwiązaniem.

Koszty projektu indywidualnego

Koszt tego rodzaju projektu jest zdecydowanie wyższy w stosunku do standardowej propozycji z katalogu. W tym wypadku cena zależy od wielkości projektowanego budynku. Może ona się wahać w przedziale 150-300 złotych za metr kwadratowy. Tak duży rozstrzał w cenie jest związany z różną renomą biur i ich doświadczeniem. W ostatecznym rozrachunku osoby wybierające tę propozycję wydają na taki projekt ponad 10 000 złotych. Zaletą wybrania tej formy projektu jest uniknięcie kosztów związanych z adaptacją. W pełni zindywidualizowany projekt pozwoli uniknąć również konieczności wprowadzenia korekt. Należy się jednak liczyć z dłuższym czasem oczekiwania.

Podobne wpisy