Czy rolety rzymskie sprawdzą się w nowoczesnym mieszkaniu?

W nowoczesnych wnętrzach często rezygnujemy z oprawy okien w tradycyjnej formie, czyli z klasycznego kompletu firany plus zasłony. Zamieniamy je natomiast na funkcjonalne rolety, które pozwalają na bieżąco regulować ilość światła wpadającego do pomieszczeń i gwarantują nam poczucie prywatności. Czy w nowoczesnym mieszkaniu sprawdzą się jednak rolety rzymskie?

Jak wyglądają rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to rolety materiałowe. Podobnie jak zasłony zakrywają okna, lecz robią to od góry, nie od boku. Są przy tym nieco bardziej funkcjonalne i na równi eleganckie. Od pozostałych rolet różnią się tym, że nawet po zwinięciu pozostają widoczne – w postaci efektownych fałd materiału. Można jednak, jak inne rolety, regulować ich wysokość, manipulując w ten sposób poziomem naturalnego oświetlenia pomieszczenia.

Czy rolety rzymskie nadają się do nowoczesnych wnętrz?

Nowoczesne rolety rzymskie można szyć z dowolnego materiału – zarówno tego firanowego, jak i zasłonowego. Ponieważ da się zamówić je w każdym kolorze, z tkanin bardziej naturalnych, eleganckich czy nawet w stylu glamour, można śmiało powiedzieć, że sprawdzą się w każdej aranżacji. Odpowiednio dobrane nowoczesne rolety rzymskie staną się minimalistyczną ozdobą pomieszczenia, która łączy szyk zasłon z funkcjonalnością rolet. W wielu przypadkach to właśnie one stanowią zdecydowanie lepszy wybór do salonu czy jadalni – są bardziej eleganckie niż rolety mini, a także bardziej nowoczesne niż firanki i zasłony na karniszu.

Rolety rzymskie mają wiele zalet

Specyficzna konstrukcja rolet rzymskich sprawia, że mają one znacznie więcej zalet niż tylko uniwersalny, dopasowujący się do różnych aranżacji charakter. Najważniejszym atutem takiej przesłony okiennej jest możliwość zdjęcia materiału do prania lub wymiana go na inny. Dzięki temu latem możemy stosować ciemne rolety, które ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń, a zimą rolety jasne, które poprawią nam nastrój.

Rolety rzymskie świetnie sprawdzają się zwłaszcza w małych pomieszczeniach, zastępując krótkie zasłony i firanki. Ponieważ roleta sięga jedynie do parapetu, cała przestrzeń pod oknem pozostaje wolna do funkcjonalnego zagospodarowania. Można wstawić tam na przykład komodę lub stolik kawowy i fotele, a roleta z pewnością nie wpłynie negatywnie na komfort korzystania z tych mebli. Rolety rzymskie nie zajmują też miejsca wokół wnęki okiennej – w przeciwieństwie do zasłon – dlatego mogą optycznie powiększać pomieszczenie.

Rolety rzymskie nowoczesne sprawdzą się w nowoczesnym stylu skandynawskim, loftowym czy glamour. Dobór odpowiedniego rodzaju i koloru tkaniny sprawia, że można dostosować je idealnie do swoich preferencji i oczekiwanego efektu wizualnego. Materiał zwiniętej rolety będzie prezentował się elegancko i szykownie, znacznie nowocześniej niż jakakolwiek firana czy zasłona. Zachowa jednak ich praktyczną zaletę, czyli możliwość zdjęcia tkaniny do prania, aby utrzymać ją w idealnej czystości.

Podobne wpisy