Jak wyczyścić elewację budynku?

Elewacje budynków brudzą się z różnych przyczyn. Obiekty położone tuż przy ruchliwych ulicach i nieutwardzonych drogach są najbardziej narażone na zabrudzenia, podobnie jak te zlokalizowane przy lasach i zbiornikach wodnych. Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego wykonana została elewacja. Tynki strukturalne i porowate sprzyjają osadzaniu się brudu, a dodatkowo utrudniają jego usuwanie. Jakimi metodami możemy czyścić elewacje?

Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową

Czyszczenie, a właściwie mycie elewacji myjką ciśnieniową to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Polega ono na usunięciu zabrudzeń wodą pod ciśnieniem, lecz z reguły również z pomocą szczotki i odpowiednio dobranego środka chemicznego. Praca z myjką ciśnieniową nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż brudna woda odbijająca się od elewacji rozpryskuje się na wszystkie strony. Co więcej, nieumiejętne korzystanie z tego urządzenia może doprowadzić nawet do uszkodzenia elewacji. Podobnie, jak źle dobrany preparat czyszczący. 

Laserowe czyszczenie elewacji     

Nowocześniejszą metodą czyszczenia elewacji jest wykorzystanie procesu ablacji laserowej. Technika ta ma wyższość nad metodami mechanicznymi i chemicznymi, ponieważ w żaden sposób nie uszkadza czyszczonej powierzchni. Świetnie sprawdza się w przypadku delikatnych elewacji i – co ważne – nie zwiększa porowatości powierzchni macierzystej, dzięki czemu nie przyczynia się do szybszego powrotu zabrudzeń. Problem ten dotyczy zarówno metody mechanicznej, jak i chemicznej czyszczenia. Ich stosowanie tworzy na wielu materiałach mikroskopijne pory, w których osadzają się i rozwijają zarodniki. Laserowe czyszczenie elewacji odbywa się zaś bezinwazyjnie. Po przeprowadzeniu takiego procesu uzyskujemy powierzchnię czystą, wolną od pozostałości chemicznych preparatów i suchą. Od razu obserwujemy więc finalne efekty swojej pracy. 

Kolejnym atutem tej metody czyszczenia elewacji jest jej ekologiczność oraz bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do technik chemicznych, stosowanie lasera nie grozi przebarwieniami ani tworzeniem nieestetycznych plam czy zacieków. Co więcej, w trakcie laserowego czyszczenia nie generuje się pyłu ani hałasu – brud zwyczajnie odparowuje z powierzchni elewacji.

Warto wspomnieć również, że laserowe czyszczenie elewacji jest metodą zdecydowanie mniej czasochłonną niż czyszczenie chemiczne i mechaniczne. Praca z laserem daje osobie czyszczącej pełną kontrolę nad przebiegiem całej procedury – ablację laserową można dostosować do oczekiwanych efektów. 

Podobne wpisy